Who are An Taisce?

2015

President

  • Fr Sean McDonagh SSC

Council

  • Fr Sean McDonagh SSC | President | Tipperary
  • Prof John Sweeney | Immediate Past President | Kildare
  • Phil Kearney | Chair | Dublin City
  • Stuart McCaul | Secretary
  • Eric Conroy | Treasurer
  • Alan Price | Local Association Delegate | Carlow
  • Anny Wise | Local Association Delegate | Clare
  • Kevin Hurley | Local Association Delegate | Cork
  • Anne McGowan | Local Association Delegate | Donegal
  • Gerald Tomkins | Local Association Delegate | Dublin South (R. Dodder to Stillorgan Rd.)
  • Mairead Mehigan | Local Association Delegate | Dun Laoghaire
  • Rebecca Jeffares | Local Association Deputy Delegate | Dun Laoghaire
  • Derrick Hambleton | Local Association Delegate | Galway
  • Catherine McMullin | Local Association Delegate | Kerry
  • Tadhg Hanifin | Local Association Deputy Delegate | Kerry
  • Ann Gibbons | Local Association Delegate | Kilkenny
  • Mary Brennan | Local Association Deputy Delegate | Kilkenny
  • Margaret Monaghan | Local Association Delegate | Meath
  • Jean Carr | Local Association Deputy Delegate | Meath
  • Kathleen Vandenberghe | Local Association Delegate | Tipperary North
  • Rachel Grimes | Local Association Delegate | Westmeath
  • Jack O’Sullivan | Local Association Deputy Delegate | Westmeath
  • Emma Gilleece | Local Association Delegate | Limerick
  • Eamonn Moore | Elected 2016 | Carlow
  • Eileen Collins | Elected 2017 | Dublin South (R. Dodder to Stillorgan Rd.)
  • Declan Murphy | Elected 2017 | Kilkenny
  • Charles Stanley-Smith | Elected 2017 | Tipperary North
  • Dr Mark Clinton | Elected 2018 | Fingal
  • Geoff Power | Elected 2018
  • Evelyn Murphy | Elected 2018
  • Patricia Oliver | Re-elected 2019 | Meath
  • Kevin O'Farrell | Elected 2019
  • John Gibbons | Elected 2019
  • Ruaidhri O'Boyle | Elected 2019
  • Nick Armstrong | Elected 2019
  • Dr Breda Hayes | Co-opted 2019 | Limerick
  • Eamonn Moore | Co-opted 2019
  • Trish O'Connell | Co-opted 2019
  • Damon Matthew Wise | Co-opted 2019 | Clare

Board of Directors

  • Phil Kearney | Chairperson
  • Trish O'Connell | Vice-Chairperson
  • Stuart McCaul | Secretary
  • Eric Conroy | Treasurer
  • John Sweeney
  • Nick Armstrong
  • Olivia Rogers
  • Hugh O'Reilly
  • Gary Freemantle

Key Employees and Volunteers

An Taisce Membership and Administration

  • Operations Manager: Susan Casey
  • Membership Coordinator: Julie Keeley

An Taisce Advocacy

  • Head of Advocacy: Ian Lumley
  • Planning & Environmental Policy Officer: Phoebe Duvall
  • Natural Environment Officer: Elaine McGoff
  • National Cycling Coordinator: Damien O'Tuama

An Taisce Properties

  • Tailors' Hall: Louis McGee

Environmental Education Unit of An Taisce

  • Education Unit Director: Michael John O’Mahony
  • Development Manager: Anthony Purcell
  • Business Administration Manager: Dawn Parkinson
  • Anti-litter League & National Spring Clean Programme Manager: Emlyn Cullen
  • Coastal Awards (Blue Flag & Green Coasts) Coastal Awards Manager: Ian Diamond
  • Coastal Communities Programmes Coastal Communities Manager: Sinead McCoy
  • Green Schools National Green-Schools Manager: Cathy Baxter
  • Green Schools National Green-Schools Travel Manager: Jane Hackett
  • Green Communities & Green Flag for Parks Programme Officer: Robert Moss
  • Green Home Programme Officer: Susan Vickers
  • Neat Streets Programme Officer: Gary Tyrrell

Representatives of An Taisce

  • 2015: Monuments and Antiquities Contact: Dr. Mark Clinton
  • 2015: European Environmental Bureau: Attracta Uí Bhroin
  • 2015: International National Trusts Organisation:
  • 2015: Europa Nostra:
  • 2015: Wexford Monument Trust An Taisce Nominees: Ian Lumley and Malcolm Robertson
  • 2015: Inland Waterways Association of Ireland Boyne Navigation Branch Committee: James Leahy
  • 2015: Bru na Boinne World Heritage Site Committee: Geoff Clarke
  • 2015: Environmental Pillar Plenary: Charles Stanley Smith.
  • 2015: Meath Herigate Forum: Geoff Clarke
  • 2015: Alfred Beit Foundation An Taisce Nominee: Ian Lumley
  • 2015: Foundation for Environmental Education (FEE): Dr. Michael-John O'Mahony
  • 2017: Environmental Pillar - An Taisce | Environmental Law Implementation Group (EPAT-ELIG) Bureau rep: TBC
  • 2017: Irish Environmental Network rep: TBC

Committees

For members with an interest in specific aspects of our work, we have five committees which meet regularly and help to guide our work. The committee members are listed further below.

Organisation Committees

  • Properties Committee
  • Audit Committee
  • Governance Risk & Compliance Committee
  • Executive Committee
  • Operations Committee

Policy Committees

  • Climate Change Committee
  • Natural Environment Committee
  • Built Environment Committee

Other

Nominations Committee

Built Environment Committee

See the Terms of Reference of the Built Environment Committee

  • Emma Gilleece - Committee Chair
  • Eric Conroy
  • James Nix
  • Justin Byrne
  • Attracta Uí Bhroin
  • Derrick Hambleton
  • Bernard Goggin
  • Catherine McMullin
  • Gerry Crilly
  • John Harnett
  • Frank Corcoran
  • Judy Osborne
  • Gavin Daly

Natural Environment Committee

See the Terms of Reference of the Natural Environment Committee.

  • Declan Murphy - Committee Chair
  • Anny Wise
  • Gavin Daly
  • Eric Conroy
  • Roy H W Johnson
  • Justin Byrne
  • Veronica Heywood
  • Bernard Goggin
  • John Sweeney
  • Ann Gibbons
  • John Blakeney
  • Yuuki Blakeney
  • Charles Stanley-Smith
  • Jack O'Sullivan
  • John Harnett
  • Veronica Walsh
  • Andrew Jackson

Properties Committee

  • Trish O'Connell - Committee Chair
  • Ian Lumley
  • Charles Stanley Smith
  • Veronica Heywood
  • Geoff Power
  • Geoff Clarke
  • Peter Wise
  • Kate Chandler
  • Susan Casey

Climate Change Committee

See the Terms of Reference of the Climate Change Committee.

  • Nick Armstrong
  • Ciara Beausang (Committee Vice-Chair)
  • Eric Conroy
  • Deirdre Duff
  • Phoebe Duvall
  • John Gibbons
  • John Harnett
  • Phil Kearney
  • Fintan Kelly
  • Ian Lumley
  • Barry McMullin
  • Stan Nangle
  • Alannah Ni Cheallaigh
  • James Nix
  • Ruaidhri O'Baoill (Committee Secretary)
  • Aideen O'Dochartaigh
  • Theresa O'Donohoe
  • Kevin O'Farrell (Committee Chair)
  • Jack O'Sullivan
  • Paul Price
  • Charles Stanley Smith
  • John Sweeney
  • Robert Wade
  • Anny Wise

Audit Committee

See the Terms of Reference of the Audit Committee.

  • Eric Conroy - Committee Chair
  • Ruaidhri O'Boyle
  • Aideen O Dochartaigh
  • Stuart McCaul

Governance Risk and Compliance Committee

See the Terms of Reference of the GRC Committee

  • Olivia Rogers - Committee Chair
  • John Sweeney
  • Stuart McCaul
  • Gary Freemantle

Nominations Committee

See the Terms of Reference of the Nominations Committee.

  • Phil Kearney - Chair of Committee
  • John Sweeney
  • Trish O'Connell
  • Susan Casey

Executive Committee

See the Terms of Reference

  • Phil Kearney - Convener
  • Ian Lumley - Advocacy Officer
  • Susan Casey - Operations Manager